ORTODONTİ

ORTODONTİ

08/01/2013

Ortodontik tedavi nedir?

Ortodonti dişlerin çene kemikleri ile, çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

 

Ortodontist kimdir?

Diş Hekimliği Fakültesini bitirip diş hekimi olduktan sonra Ortodonti Anabilim Dalında uzmanlık veya doktora yapan kişiye ‘’ortodontist’’ denir.

 

Ortodontik tedavi dişlerimin yerini değiştirebilir mi?

Evet. Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

 

Neden çapraşıklık oluyor?

Ortodontik bozuklukların nedenlerinde kalıtımsal faktörlerin  rolü olduğu gibi etken daha çok çevresel faktörlerdir. Yani ağız solunumu yapmak, parmak emmek, dudak veya dil emmek, tırnak ısırmak, kalem ısırmak, uzun süre biberon ve emzik kullanmak (4 yaşından sonra kalıcı iskeletsel bozukluklara yol açar), üflemeli bir çalgı çalmak… gibi alışkanlıklardan dolayı olabilir. Ayrıca çocuklarda sık görülen bademcik, geniz eti  sorunları da zamanında müdehale edilmezse çene yüz sisteminde kalıcı bozukluklara neden olmaktadır.

 

Bu yaştan sonra dişlerim düzelir mi? Erişkinler de ortodontik tedavi olabilir mi?

Evet, erişkinler de rahatlıkla tedavi olabilir. Sanılanın tersine sağlıklı bir diş eti ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Ancak erken teşhis edilen anomalilerin tedavi opsiyonları daha fazla olduğu için mutlaka bir ortodontist tarafından erken yaşta kapanışın  değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Ortodontide ideal yaş nedir?

Genellikle dişsel bozuklukların tedavisi için ideal yaş süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu, köpek dişlerinin değişim zamanı olan 10-12 yaş civarıdır. Ancak bazı çeneleri ilgilendiren problemlerde ve kötü alışkanlıkların bırakılmasında erken tedavi büyük önem taşır. O yüzden fissür koruyucuların uygulandığı 6-7 yaş civarında diş hekiminizden  bir ortodontist konsultasyonu mutlaka istemelisiniz..

 

Ortodontik tedaviye ihtiyacım olduğunu nasıl anlayacağım?

İlk ortodontik kontrol ortodontist tarafından sürekli dişlenmenin başladığı 6-7 yaşta yapılır. Daha sonraki kontrolleriniz diş hekiminiz tarafından yapılacaktır. 10- 12 yaş civarında hekiminiz gerek görürse tekrar ortodontist konsültasyonu isteyebilir. Ayrıca erişkin yaşlarda bile gerekli olan durumlarda protetik tedaviye yardım amaçlı veye estetik amaçlı ortodontik tedavi yapılabilir.

 

Ortodontik tedavim ne kadar sürer ?

Aktif tedavi ortalama 1.5 –2 yıl sürer. Ancak zaman tedavinin şekline, hastanın yaşına, kooperasyonuna göre değişir. Daha kısa olduğu gibi daha da uzun olabilir.

 

Randevularım uzun sürer mi ? Ne sıklıkla geleceğim?

Kayıtlarınızın alınacağı ve braketlerinizin takılacağı ilk bir  iki randevu bir saat kadar  sürebilir. Daha sonraki randevularınız 3-4 haftada bir olacaktır ve braket kopması veya tel kırılması olmadığı sürece 15 dk ile yarım saat arasında sürer.

 

Diş çektirmem gerekir mi?

Bazen evet, bazen hayır.  Çok çapraşıklık olan ağızlarda yer sağlamak amacı ile sürekli dişlerden çekim yapmak gerekebilir.

 

Teller takıkırken acır mı, dişime veya bana zarar verir mi?

Braketler dişinizin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve hiç acıtmaz. İlk takıldıkları birkaç günde dudak ve yanak içinde bazı yumuşak doku yaralanmaları yapabilir ama bu geçicidir.

Ortodontik tedavi sırasında diş çürüme riski artar onun için de braketler arasında besin artığının birikmemesi çok önemlidir. Her yemek sonrası dişler ve braket araları mutlaka temizlenmelidir.

 

Tellerim görünecek mi?

Sabit ortodontik tedavinin ana elemanı brakettir. Braketlerin metal,  plastik ve porselen tipte olanları vardır ve dişlerin mine yüzeyine yapıştırılır. Ayrıca dil tarafından uygulan braketler , takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklarla da tedavi yapılabilmektedir.

Tedavi sırasında çene kemiğine yönelik kuvvetler için çocukların çenelik ve gem dedikleri, ‘’chincap’’ ve ‘’headgear’’ ağız dışı gibi aygıtlardan yararlanılabilir.

 

Ortodontik bozukluğu engellemek için ne yapabiliriz?

Aile, çevresel faktörleri engelleyebilir ya da en aza indirebilir. En başta periyodik bir diş kontrolü şarttır. Süt dişlenmesinden itibaren düzenli flor tatbiki  ve sürekli azı dişlerine fissür koruyucu uygulanması gereklidir. Ayrıca erken çekilmek zorunda kalan süt dişlerinin de sürekli dişler sürene kadar yerlerinin korunması ve bunun için de yer tutucu yapılması gerekmektedir.

Parmak emmek, uzun süreli biberon kullanmak, ağız solunumu yapmak gibi kötü alışkanlıklardan da çocukları en geç 4 yaşına kadar vazgeçirmek gerekir. Bu yaştan sonra çene yüz gelişimindeki bozukluklar kalıcı olmaktadır.

Aile veya diş hekimi, çenede ve dişlerde  her hangi bir bozukluktan  şüphelendiğinde mutlaka bir ortodontist tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Client name
Ortodonti
Skills
Ortodonti
Category